3 roboty, które zmienią nasze jutro

Cze 5, 2016 // By:Brands Media // No Comment

Tysiące naukowców dba o to, aby najnowsze technologie prężnie się rozwijały i w przyszłości znacznie ujawniły nam życie. Czasami tworzą konstrukcje, które mają nam pomagać w czynnościach, o których nigdy nie pomyślelibyśmy, że będziemy potrzebować zastępstwa czy pomocy. Mamy roboty-nianie, opiekunki, żołnierzy. Codziennie korzystamy z mikrofalówek, zmywarek, a nawet samo poruszających się odkrzaczy. Czy czegoś więcej nam potrzeba?

Tak, jeśli chcesz być w dwóch miejscach jednocześnie

Chociaż rozdwojenie się brzmi nieco szalenie, to kiedy przyjrzymy się bliżej temu zjawisku, okaże się, że ludzie od dawna wiedzą jak to robić. Oczywiście nie mówimy tutaj o okresie dłuższym niż kilkanaście lat. Często oglądasz telewizję? A może regularnie korzystasz ze Skype? Różnorodne przekazy na żywo sprawiają, że możemy być obecni w dwóch miejscach jednocześnie. Ważne spotkanie biznesowe w Korei, podczas gdy Ty siedzisz za biurkiem w swojej Polskiej firmie? Nie ma problemu, wystarczy wideokonferencja. Ma to swoje ograniczenia – nie możesz się przemieszczać razem z kontrahentami i ciężko byłoby porozmawiać Ci z nimi na świeżym powietrzu. Znaleziono na to sposób. Wymyślono robota, który swoim wyglądem przypomina Segwaya, na którym najczęściej poruszają się ochroniarze różnych firm, ale nie można nim jeździć. Robi to sam, a zamiast „kierownicy” ma tablet, na którym wyświetla się Twoja twarz (lub to, co akurat chcesz pokazać). Dzięki temu Twoi współtowarzysze doskonale widzą, co się z Tobą dzieje. Widzisz ich też Ty dzięki temu, że zamontowane kamery goPro serwują Ci widok 360*. Na razie taki robot będzie wykorzystywany w celach biznesowych, ale kto wie, może za parę lat odbierze Twoje dzieci ze szkoły?

Tak, jeśli przejmujesz się niepełnosprawnymi

Egzoszkielet, to konstrukcja, która umożliwia chodzenie osobom, które cierpią na niedowład nóg. Chociaż to jedyna możliwość poruszania się o własnych siłach dla chorych osób, to niestety jest bardzo niewygodna i niektórzy rezygnują z możliwości, które daje. Dlatego naukowcy opracowali zupełną nowość – miękki, wykonany z materiału, niczym normalne ubrania egzoszkielet, który dopasowuje się do ciała. Wszystkie mechanizmy są pomniejszone i umieszczone w pasku. Jego dopracowanie i rozpowszechnienie znacznie wpłynie na jakość życia chorych i w estetyczny, a zarazem wygodny sposób sprawi, że ich życie wróci do normy.

Robot z kiełbasy

Chociaż to zaskakujące, w Ameryce rocznie dochodzi do 3,500 wypadków, polegających na połknięciu baterii. Nikt nie jest pewien, jakie są przyczyny takiego rozwoju wydarzeń, ale liczby nie kłamią. Tam gdzie jest problem, musi znaleźć się rozwiązanie. Naukowcy pracowali nad nim bardzo długo i w ten sposób powstał robot, który składa się z… kiełbasy. Doczepiony jest do niej magnes, a całe działanie polega na tym, że całość jest zamknięta w kapsułce, która rozpuszcza się w żołądku. Kawałek kiełbasy jest zasuszony i złożony, a w jego wnętrzu skrywa się magnes, który wykrywa baterię i przyczepia się do niej. Teraz wystarczy przesunąć baterię przez układ pokarmowy za pomocą drugiego magnesu (znajduje się on poza ciałem pacjenta) i niepotrzebna jest operacja.

Może nie wszystkie z tych robotów spełniają takie funkcje, które wykorzystasz na co dzień, ale każdy z nich na swój sposób jest rewolucyjny i z pewnością zmieni nasze jutro. Interesujesz się robotyką? Jeśli tak to mamy dla Ciebie zagadkę:

About Brands Media

Browse Archived Articles by Brands Media

Leave a Comment

Your email address will not be published.