Na czym polega EKG?

Categories: Biznes i ekonomia.

Cze 27, 2016 // By:Brands Media // No Comment

Wydawałoby się, że badanie EKG należy do grupy z tych najbardziej znanych lecz mimo tego, że każdy z nas o nim słyszał, to często nawet w najmniejszym stopniu nie ma pojęcia na czym ono polega. EKG jest podstawowym badaniem kardiologicznym, które ma za zadanie dostarczenie lekarzowi jak największą ilość informacji gdyż Elektrografię stosuje się w celu rozpoznawania rozmaitych chorób serca. Badanie wykazuje na elektrodiagramie zaburzenia, które powoduje przewodzenie prądu elektrycznego przez struktury mięśnia serca, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia związane z ukrwieniem serca. Dzięki takiemu oddziaływaniu lekarz jest w stanie stwierdzić wszelkie nieprawidłowości w wielkości jam serca, na ewentualne przerosty prawej bądź lewej komory, lub prawego i lewego przedsionka. Badanie elektrokardiograficzne jest niczym innym jak oceną funkcji elektrycznej mięśnia sercowego. Przede wszystkim jest badaniem bezpiecznym nie należącym do zagrożenia funkcji życiowych pacjenta, w dodatku bezbolesnym jak również łatwym do przeprowadzenia.

Holter EKG

Wspomniane badanie EKG trwa stosunkowo niedługo, w tym czasie rejestruje się prace serca. Nie zawsze jednak przeznaczony czas na badanie wystarczy do zarejestrowania pojawiających się okresowo zaburzeń w ciągu dnia. W tym miejscu pojawia się Metoda Holtera pozwalająca na rejestracje pracy EKG przez dobę, a nawet dwie. W tym czasie badany nie jest skrępowany, dzięki czemu może wykonywać codzienne czynności. Holter EKG utrwala aktywność na specjalnej taśmie magnetycznej lub w pamięci elektronicznej, przy użyciu której możliwa jest głębsza interpretacja uzyskanych wyników.

Badanie serca za pomocą Holter EKG nie boli i jest w pełni bezpieczne, jak również użyteczne przy wykrywaniu arytmii serca, która jest niemożliwa do wykrycia podczas badania EKG.

EKG wysiłkowe – badanie pracy serca

EKG wysiłkowe, innymi słowy próba wysiłkowa przedstawia w jaki sposób reaguje serce na wysiłek fizyczny. Badanie to najczęściej stosowane jest w przypadku sportowców oraz osób z chorobą wieńcową, bądź zaburzeniami rytmu serca.

Próba wysiłkowa jest nieinwazyjnym badaniem, którego celem jest postawienie jak najprecyzyjniejszej diagnozy u osób z podejrzeniem o chorobę wieńcową. EKG wysiłkowe jest niezwykle przydatnym narzędziem w rękach specjalistów do ustalenia przyczyny zaburzeń serca. Po przez wysiłek kontrolowany, jasno można określić na ile pacjent pozawałowy czy po zabiegach na tętnicach wieńcowych może pozwolić sobie w codziennym rytmie. Ułatwia to opracowanie odpowiedniego programu rehabilitacyjnego. EKG wysiłkowe stosowane jest, także u sportowców, a nawet pilotów, których praca wymaga wzmożonego wysiłku co wiąże się z nieprzeciętną kondycją fizyczną.

Przygotowanie do EKG wysiłkowego

Przed badaniem przede wszystkim nie należy się najadać, by sztucznie nie zwiększać ciśnienia w jamie brzusznej. Do badania nie należy również podchodzić z marszu, tak aby organizm przystępując do próby był jak najbardziej to możliwie, wypoczęty. Próba odbywa się wyłącznie pod nadzorem lekarza wraz z dostępem do leków i sprzętu reanimacyjnego. Powodem jest możliwość uwydatnienia bądź wykazania nierozpoznanej dotychczas choroby serca.

Artykuł powstał dzięki klinikapoznan.pl, Klinice Serca z Poznania.

About Brands Media

Browse Archived Articles by Brands Media

Leave a Comment

Your email address will not be published.