Co może, a czego nie może zrobić prywatny detektyw?

Categories: Edukacja, Inne.

Cze 21, 2016 // By:Brands Media // 1 comment

Popularność programów, w których główną rolę odgrywają detektywi, jest naprawdę duża. Nie da się ukryć, że nie wątpliwie ich emisja sprawiła, że zawód ten stał się o wiele bardziej popularny i ludzie coraz częściej kierują się do biur detektywistycznych. Dlaczego? Najczęściej próbują wytropić niewiernego partnera, znaleźć osobę zaginioną bądź ukrywającą się albo sprawdzić swojego przyszłego partnera biznesowego. Oczywiście realia para-seriali znacznie odbiegają od tego, jak wygląda codzienna praca detektywistyczna. Jeśli nie chcesz odejść z kwitkiem, a przede wszystkim zmarnować pieniędzy, to przeczytaj jakimi sprawami może się zająć i jak daleko może się posunąć prywatny detektyw.

Dlaczego serial jest nierealny?

Oczywiście dlatego, że jego głównym zadaniem jest przyciągnięcie widza. W prawdziwym świecie śledzenie kogokolwiek jest o wiele trudniejsze. Przede wszystkim detektywi nie mają takich uprawnień jak Policja, dlatego detektywi działają zupełnie inaczej, niż aktorzy, którzy udają ich na ekranie Twojego telewizora. Prawdziwy detektyw nie może zakładać podsłuchu, na takie działanie swoją zgodę musi wyrazić prokuratura. Poza tym detektyw nie może korzystać z broni palnej, przeszukiwać pomieszczeń i zmuszać do czegokolwiek. Oczywiście, zawsze znajdą się tacy detektywi, którzy będą naginać to prawo, ale grozi to karą więzienia do 3 lat. Poza tym wszystkie dowody, które zostały zebrane w nielegalny sposób, nie zostaną uznane przez sąd.

Przygotuj się na wydatki

Usługi profesjonalnych detektywów z licencją, nie należą do najtańszych. Jeśli ktoś proponuje Ci bardzo konkurencyjną stawkę, to zastanów się trzy razy, zanim się zgodzisz. Najprawdopodobniej usługa, z której będziesz chciał skorzystać, nie zostanie zrealizowana, a jeśli jakieś kroki zostaną poczynione, to nie spodziewaj się żadnych spektakularnych efektów. Podobno ceny pracy detektywów, którzy zajmują się wyszukiwaniem zdrad, kosztują około 5000 złotych. Jednakże ceny są bardzo mocno uzależnione od tego, kto, dlaczego i na jakich warunkach decyduje się wynająć detektywa. A usługa za 50 złotych? Lepiej z niej rezygnuj.

Czym w rzeczywistości zajmuje się detektyw?

Na początku musi przeprowadzić dobry wywiad z klientem. Im więcej od niego się dowie, tym szybciej zacznie efektywną pracę. Dalej korzysta z różnych metod pracy, m.in. obserwacji, wykorzystywania osobowych źródeł informacji, zbierania wiedzy z dokumentów, penetracji terenu i wykorzystywaniu technicznych środków kontroli. Czasami wystarczy jedna z nich, czasami będą połączone. To, co jest bardzo ważne – licencja detektywa pozwala mu na zbieranie tych wszystkich danych bez zgody osoby, których dotyczą. Może je jedynie przekazać zleceniodawcy, a te, które zdecyduje się utajnić, jest zobowiązany zniszczyć po zakończeniu śledztwa.

W jaki sposób uchronisz się od różnych nielegalnych lub nieskutecznych praktyk? Jak w większości przypadków, remedium będzie dobrze skonstruowana umowa. Dzięki niej możesz dochodzić do swoich praw i być spokojną o wszelkie dane, które mogą ujawnić Twoje prywatne sprawy. Pamiętaj też, że czasami może nam się tylko wydawać, że potrzebujemy detektywa – spróbuj odróżnić bezpodstawne przeczucie od faktów.

About Brands Media

Browse Archived Articles by Brands Media

Comment (1) | Leave a comment

  1. Trzeba pamiętać, że detektywa obowiązuje takie samo prawo, jak każdego obywatela. Utrata licencji jest bardzo łatwa, więc trzeba mieć realne oczekiwania.

    Odpowiedz

Leave a Comment

Your email address will not be published.