Najciekawsze technologie mikroskopowe

Cze 25, 2016 // By:Brands Media // No Comment

Mikroskopy były początkowo przyrządami optycznymi, które za zadanie miały powiększać obiekty, które były zbyt małe, aby zobaczyć je gołym okiem. Obecnie mikroskopy pozwalają nam dosłownie zobaczyć atomy, ale technologie w nich wykorzystywane, nie zawsze są optyczne. Nowe mikroskopy wykorzystują przeróżne siły oddziaływań fizycznych. Oto najciekawsze technologie mikroskopowe.


– mikroskopy elektronowe: istnieje wiele typów, ale w ujęciu ogólnym mikroskopy elektronowe wykorzystują w działaniu wiązkę elektronów. Służą do obrazowania powierzchni. Pozwalają na obrazowanie na poziomie atomowym.
– mikroskop sił atomowych: jest to rodzaj mikroskopu z sondą skanującą. Wykorzystuje do obrazowania oddziałania międzyatomowe sondy i materiału badanego. Rozdzielczość otrzymywana jest rzędów atomowych.
– mikroskop akustyczny: mikroskop wykorzystujący do otrzymania powiększenia, fale dźwiękowe o częstotliwościach gigahercowych.
– mikroskop fluorescencyjny: jeden z optycznych współczesnych mikroskopów. Wykorzystuje do badania zjawisko fluorescencji, lub fosforescencji. Bada się za jego pomocą organiczne i nieorganiczne związki chemiczne.

3.Technologie jutra

Rozwój obecnej techniki postępuje w niebywałym tempie. Technologie jutra prawdopodobnie pozwolą na rzeczy, które dla naszych dziadków lub rodziców, są niewyobrażalne, lub wręcz mogły by zahaczać o magię.

About Brands Media

Browse Archived Articles by Brands Media

Leave a Comment

Your email address will not be published.