Jak ogrzać dom kotłem na paliwa stałe

Categories: Dom i ogród.

Cze 16, 2016 // By:Brands Media // No Comment

Chociaż rodzajów ogrzewania jest wiele, to w Polsce największą popularnością cieszą się kotły, w których możemy palić węglem. Oczywiście rodzajów kotłów jest co najmniej tyle, co form, w których występuje węgiel. Niektórzy uważają, że ten rodzaj ogrzewania jest wyjątkowo uciążliwy – trzeba regularnie dorzucać węgiel do pieca, dbać o odpowiednią temperaturę, wynosić popiół… A ekolodzy straszą, że dym, który ucieka przez komin, do środowiska, dostają się trujące substancje… Czy kocioł rzeczywiście ma więcej wad niż zalet? Jeśli tak, to dlaczego tak chętnie go wybieramy?

Rodzaje kotłów

Zanim zdecydujesz się na wybór kotła musisz wiedzieć, jakie są jego rodzaje. A wybierać możesz pomiędzy:

– kotłami komorowymi – te charakteryzują się tym, że komora spalanie jest górną, zwaną zsypową. Można w nim palić węglem, drewnem, a nawet brykietem. Jest to bardzo powszechna, tradycyjna konstrukcja, którą najczęściej można spotkać w Polskich domach. Niestety ma ona swoje wady, tj. często trzeba rozpalać palenisko i wybierać popiół. Na szczęście nowoczesne modele posiadają elektryczne sterowniki, które nieco ułatwiają użytkowanie. Trzeba dodać, że jest to również najtańsza z opcji dostępnych na rynku.

– Kotły zagazowujące – w nich możesz palić biomasą lub drewnem. Jego działanie polega na tym, że paliwo, które trafia do komory górnej, jest w niej podgrzewane i wysuszane, a spala się dopiero w komorze dolnej. Temperatura spalania jest bardzo duża, dlatego konstrukcja są nieco większe niż przeciętne, tradycyjne kotły. Są bardzo wydajne i pozwalają zaoszczędzić aż do 15% na opale, niestety, ich główną wadą jest cena. Za taki kocioł trzeba zapłacić od 15 do nawet 25 tysięcy złotych.

– Kotły zsypowe – częściej nazywa się je kotłami ze spalaniem dolnym, a powyższa nazwa pochodzi od tego, że paliwo znajduje się w zsypie. Można w nich palić węglem lub popularnym eko groszkiem. Mają wiele ciągów, co sprawia, że ich wydajność jest większa o 10 % w porównaniu do kotłów komorowych, a cena waha się w okolicy 3 tysięcy złotych.

– Kotły zsypowe automatyczne – to niewątpliwie jedna z najwygodniejszych opcji dostępnych na rynku. Działają na takiej samej zasadzie jak kotły zsypowe, jednakże automatyczny podajnik znacznie usprawnia korzystanie z takiego kotła – dzięki niemu, w zależności od jakości węgla i samego kotła, można „zapomnieć” o nim nawet na cały tydzień, a po nim usunąć nadmiar popiołu i uzupełnić zapas opału w podajniku. Jego koszt zaczyna się od 4 tysięcy.

Dlaczego wybieramy kotły?

Nie bez powodu jesteśmy tak silnie przyzwyczajeni do ogrzewania domów za pomocą kotłów. Koszt takiego ogrzewania jest pewny – ceny węgla są w miarę stałe (a jeśli chcemy na nim zaoszczędzić to możemy kupić kocioł miałowy), szczególnie kiedy porównamy je do cen gazu. Poza tym zawsze można na nim nieco zaoszczędzić, decydując się na zakup paliwa latem. Jego koszt jest także uzależniony od jakości i rodzaju węgla. Dzięki takiej stabilności jesteśmy w stanie przymknąć oko na ciągłe usuwanie popiołu i dosypywanie węgla… Chyba, że zainwestujemy w kocioł z automatycznym podajnikiem. Wtedy co prawda problem nie znika, ale staje się znacznie mniejszy.

About Brands Media

Browse Archived Articles by Brands Media

Leave a Comment

Your email address will not be published.