Panele fotowoltaiczne

Cze 2, 2016 // By:Brands Media // No Comment

Panele fotowoltaiczne służą do wytwarzania prądu przy użyciu materiału o ładunkach dodatnich oraz ujemnych z udziałem światła. Ogniwo fotowoltaiczne będące elementem całego układu to element półprzewodnikowy, który zamienia energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Taką instalację zazwyczaj montuje się na dachach domów i dołączona się je do standardowej instalacji elektrycznej. Za ich pomocą ograniczamy koszty związane z rachunkami za prąd. Energię wyprodukowaną w ten sposób, można wykorzystywać na bieżąco, magazynować w akumulatorach lub sprzedawać, wszystko zależy od mocy posiadanej instalacji. Jak podają statystyki, od 2010 roku, powstało ponad 2 miliony nowych instalacji fotowoltaicznych, a ze względu na rozwój w tej dziedzinie, fotoogniwa stają się coraz tańsze przy zwiększającej się efektywności, co sprawia, że zainteresowanie produkcją zielonej energii jest bardzo duże, co widać także po internetowych hurtowniach elektrycznych.

Średnia instalacja o mocy 3kW generuje oszczędności roczne na poziomie 2000 zł, dla szacunkowo dwóch osób korzystających z domostwa. Całkowity koszt takiej instalacji oscyluje w okolicy 20 000 zł, przy czym nie wymaga żadnych dodatkowych kosztów eksploatacyjnych. Czas amortyzacji, jaki gwarantuje nam producent, wynosi od 15 do 30 lat bezobsługowej produkcji. Samo fotoogniwo zbudowane jest z półprzewodnika, tworzącego złącze p-n, czyli złącze niesamoistnych półprzewodników o różnych typach przewodnictwa, który pochłaniając foton, co jest określeniem minimalnej jednostki światła, wybija ze swojej pozycji elektron, zmuszając go do ruchu. Powstały ruch to przepływ prądu elektrycznego, który za pomocą falownika jest zamieniany na prąd zmienny, taki jaki posiadamy w gniazdkach swojego domu. Rodzaje ogniw można podzielić na najbardziej popularne – krzemowe (monokrystaliczne, polikrystaliczne, cienkowarstwowe), selenowe, barwnikowe i polimerowe, z których ostatnie dwa są w fazie badań. Moduły umieszczone są w obudowie, która chroni ją przed zanieczyszczeniami, wilgocią i korozją. Łącząc je w kilka zespołów, otrzymuje się panele fotowoltaiczne, które mocuje się na dachu lub na ziemi w osłonecznionym miejscu z dołączonym okablowaniem. Sprawność ogniw szacuje się na poziomie 21%, a w przypadku przemysłowej produkcji wynosi ona do 18%. Patrząc na mapę nasłonecznienia w Europie, wynika, że w Polsce posiadamy dużo terenów, które nie odbiega od obszarów naszych zachodnich sąsiadów. Uruchomiona instalacja produkuje od razu darmowy prąd, przy jednoczesnym braku kosztów eksploatacyjnych, co skutkuje 10% stopą zwrotu w skali roku.

Zgromadzoną energię można wykorzystać w różny sposób, do najbardziej powszechnych zastosowań zalicza się wykorzystanie fotoogniw w gospodarstwach domowych do ograniczenia zużycia energii elektrycznej z sieci, ogrzewania budynku, podgrzewania wody, ładowanie pojazdów hybrydowych, bezpośrednie zasilanie lamp ulicznych, a także podręcznych akcesoriów takich jak kalkulatory, zegarki czy zabawki.

Podsumowując panele fotowoltaiczne to świetny sposób na inwestycję dla osób, które posiadają kapitał w wysokości kilkunastu tysięcy złotych i chcą dzięki temu oszczędzać na comiesięcznych rachunkach. Przy odpowiednim rozmiarze instalacji, rachunki za prąd mogą zostać obniżone niemal do zera, co zapewnia użytkownikowi niezależność. Dodatkowo jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska, ponieważ nie wydziela żadnych zanieczyszczeń, a do funkcjonowania nie wymaga żadnych paliw, czy substancji.

About Brands Media

Browse Archived Articles by Brands Media

Leave a Comment

Your email address will not be published.