Przydatne skróty klawiszowe dla Windows 10

Categories: Biznes i ekonomia.

Cze 24, 2016 // By:Brands Media // No Comment

Windows 10 stał się najpopularniejszym oprogramowaniem na rynku. Wiele osób z ciekawości skorzystało z bezpłatnej wersji zmiany oprogramowania, ale nie każdy z nich odnalazł się w nowym świecie Windowsa. Przejście ze starszych wersji oprogramowania na najnowszą może być sporym szokiem. Jeśli na co dzień komputer jest twoim niezbędnym narzędziem pracy, to możesz sobie ja ułatwić, jeśli zaczniesz stosować skróty klawiszowe. Na początku może się wydawać, że są skomplikowane i trudne do zapamiętania, ale z biegiem czasu znacząco przyspieszają pracę.

Win+A

Klawisz Win znajduje się po lewej stronie klawiatury między Alt a Fn (w laptopach) lub Ctrl. Ma nadruk z charakterystycznym logo Windowsa, więc ciężko jest go pomylić. Kombinacja tego klawisza z literą A otworzy panel centrum akcji, który pojawi się na prawej stronie monitora. Dzięki niemu w łatwy sposób sprawdzisz, czy nie masz jakichś powiadomień, ale też w łatwy sposób będziesz mógł zarządzać funkcjami swojego komputera.

Win+X

Taka kombinacja otwiera okno z lewej strony monitora, dzięki czemu w łatwy sposób można dostać się do menadżera zadań czy panelu sterowania. Każdy, kto korzysta z Windowsa 10 wie, że to najszybszy sposób.

Win+Ctrl+D

Kombinacja, która wygląda na bardziej skomplikowaną, ale jest bardzo przydatna dla osób, które potrzebują więcej miejsca, żeby zarządzać swoimi projektami. Win+Ctrl+D otwiera kolejny, wirtualny pulpit, na którym można od razu pracować. Żeby zarządzać kilkoma wirtualnymi pulpitami trzeba wcisnąć Win+Ctrl+lewy lub prawy przycisk myszy. Dzięki temu będziesz mógł przełączać widoczność pulpitów.

Win+Q lub +S

Jednej z tych kombinacji możesz użyć wtedy, gdy szukasz jakichś plików lub programów, które powinny się znajdować na Twoim dysku. Ten skrót daje dokładnie taki sam efekt jak kliknięcie na lupkę.

Win+PrtScn

Dzięki niemu w łatwy sposób zrobisz zrzut ekranu, czyli „zdjęcie” tego, co znajduje się na ekranie Twojego komputera. Później będziesz mógł go znaleźć w katalogach Ten Komputer →obrazy→zrzuty ekranu.

Niezbędne podstawy

Szczególnie, jeśli pracujesz w pakiecie office, to musisz wiedzieć o najbardziej podstawowych skrótach, czyli Ctrl+A – zaznaczanie wszystkiego, Ctrl+C – kopiowanie zaznaczonej treści i Ctrl+V, czyli jej wklejanie. Jeśli chcesz coś nie tylko skopiować, a wyciąć to odpowiednim skrótem będzie Ctrl+X. Dzięki nim praca idzie o wiele szybciej.

Uzbrój się w cierpliwość

Jeśli nigdy wcześniej nie używałeś skrótów klawiszowych, to rozpoczęcie pracy za ich pomocą może wydać się bardzo trudne, absolutnie nie przyspieszające niczego, a czasami nawet spowalniające. Jednakże po czasie okazuje się, że zaczynasz używać ich automatycznie, czyli pamiętasz – nie tylko to jak, ale i kiedy ich używać. Zamiast sięgać po myszkę, podczas pisania wciskasz odpowiedni klawisz i on wykona pracę za Ciebie. Za jakiś czas okaże się, że masz swoje ulubione skróty, których używasz częściej niż innych i nie będziesz wiedział, jak wcześniej mogłeś pracować bez nich.

A Ty? Jak często korzystasz ze skrótów klawiszowych? Czy ułatwiają Ci pracę? Znasz jeszcze jakieś, których nie wymieniliśmy w tym artykule? Koniecznie podziel się nimi w komentarzu.

About Brands Media

Browse Archived Articles by Brands Media

Leave a Comment

Your email address will not be published.