Historia papieru

Paź 19, 2016 // By:Brands Media // 2 komentarze

Papier jest jednym z podstawowych narzędzi prac, jakie używa się w domu, szkole, biurze oraz innych branżach. Można go wykorzystywać do pisania, zabezpieczania szkła, produkcji opakowań, kreatywnego ozdobnictwa oraz wielu innych działań. Czy wyobrażamy sobie życie bez papieru? Chyba nie, ponieważ ten surowiec nie ma godnego zastępstwa.

Jak powstał papier?

Archeolodzy dowodzą, że papier wynaleziono w Chinach jeszcze przed narodzinami Jezusa. Niestety nie istnieją jednoznaczne potwierdzenia co do dokładnej daty wytworzenia pierwszej kartki papieru. Jedyną wzmianką, która potwierdza „upowszechnienie” papieru są zapiski z dworu cesarza Chin He Di, którego kancelista podczas swoich eksperymentów z drewnem, korą oraz jedwabiem wyprodukował papier.

Jak wykradziono papier z Chin?

W 751 roku odbyła się bitwa nad rzeką Tałas w Kazachstanie (obecnie ziemie tego państwa). Po tym wydarzeniu Arabowie wzięli do niewoli Chińczyków, którzy znali tajniki wyrobu papieru. Na rozprzestrzenienie się metodyki wytwarzania papieru do Europy trzeba było zaczekać jakieś 400 lat.

Kiedy papier dotarł do Polski?

Pierwszym drukarzem na ziemiach polskich był Jan Haller. Z pochodzenia Niemiec, urodzony w 1467 roku. W wieku 15 lat zaczął uczęszczać na Akademię Krakowską, a w 1505 roku rozpoczął drukowanie książek pod swoim nazwiskiem. Haller wydał 300 książek, w tym debiut translatorski Mikołaja Kopernika, druki muzyczne np. „Bogurodzicę” oraz wiele innych dzieł z ówczesnego okresu.

Papier, a papirus i pergamin

Podstawową różnicą pomiędzy papierem, pergaminem, a papirusem była cena. Papier bardzo szybko wyparł papirus, ponieważ można było zapisać na nim więcej książek i nieco taniej je sprzedać.
Papirus wytwarzało się z trzciny papirusowej. Pergamin natomiast otrzymywało się ze skóry zwierzęcej. Papier był najnowszym wynalazkiem, który składa się tylko z włókien roślinnych.

Obecne zastosowanie papieru

Aktualnie papier jest wykorzystywany głównie przez drukarnie, które używają go do produkcji książek i produktów biurowych. Warto wspomnieć o tekturze, która jest kolejnym wytworem papierowym. Z tektury pozyskuje się wiele opakowań np. Joppol i kartonów. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale opakowania są  powszechne i wręcz niezbędne podczas transportu oraz sprzedaży dóbr. Idąc do sklepu ponad połowę artykułów kupuje się właśnie w opakowaniach papierowych.

Kreatywne opakowania z papieru

Zbliżają się święta, więc warto pomyśleć nad pakowaniem prezentów. Wiele osób stara się, aby ich prezenty sprawiały wiele radości nie tylko po rozpakowaniu, ale również przed. Ciekawe i nieprzeciętne pakunki sprawiają, iż osoba obdarowana od razu się uśmiecha i jest zaintrygowana zawartością, więc warto zadbać o wyjątkowość opakowań.

About Brands Media

Browse Archived Articles by Brands Media

Comments (2) | Leave a comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.