Podróżny statyw do aparatu – jaki wybrać?

Lip 9, 2018 // By:Brands Media // No Comment

Każdy fotograf, który wybiera się w podróż powinien – oprócz zestawu najpotrzebniejszych obiektywów i filtrów – zabrać ze sobą statyw. Pomysł na pierwszy rzut oka może wydawać się kontrowersyjny. Jednak jeśli zależy nam na dobrej jakości zdjęć, to ten gadżet może okazać się nieocenioną pomocą. Jakie statywy do aparatów są warte uwagi?

Statyw w podróży – jaki powinien być?

Podstawową rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze statywu podróżnego (nie będzie tu dużych zaskoczeń), jest oczywiście jego waga. Nie chcemy podczas swojej wycieczki obarczać się dodatkowym ciężarem, dlatego kupując statyw, koniecznie sprawdźmy z jakich materiałów jest wykonany i jaka jest jego końcowa waga.

Jeszcze do nie tak dawna, aby statyw mógł poprawnie stabilizować aparat, musiał ważyć całkiem dużo. Obecnie sytuacja diametralnie się zmieniła, gdyż statywy lekkie posiadają specjalny zaczep, który umożliwia obciążenie ich butelką wody, czy workiem z piaskiem. Najlepsze na podróż będą oczywiście statywy z włókna węglowego, które jest niesamowicie lekkie, a jednocześnie wyróżnia się dużą wytrzymałością. Niestety charakteryzują się dość wysoką ceną.

Duży, czy mały?

Inną kwestią jest to jakiej wielkości będzie statyw po założeniu. W sklepach znajdziemy zarówno statywy kompaktowe, jak i te pełnowymiarowe. Kompakty nie będą zajmować dużo miejsca w bagażu, dlatego będą idealne na podróże. Pełnowymiarowe wersje statywów nie tylko trudniej będzie zmieścić w walizce, ale również nieco bardziej intensywnie będziemy odczuwać ich ciężar.

Przy zakupie statywu warto zwrócić także uwagę na głowicę. W niektórych modelach może być ona sprzedawana osobno. Sprawdźmy, czy pozwala ona na płynną regulację pozycji aparatu. To udogodnienie będzie dla nas szalenie istotne zwłaszcza przy tworzeniu panoram lub filmów.

Kupować, czy nie kupować?

Naszym zdaniem – kupować. A to ze względu na to, że nawet mały statyw może w znacznym stopniu podnieść jakość wykonywanych przez nas fotografii. Nawet wtedy, gdy w podróż wybieramy się czysto turystycznie. A lepsze zdjęcia będą dla nas zwyczajnie bardziej wartościową pamiątką.

About Brands Media

Browse Archived Articles by Brands Media

Related

Leave a Comment

Your email address will not be published.