Spółka z o.o. jako optymalna forma biznesu

Categories: Biznes i ekonomia.

Sie 28, 2018 // By:Brands Media // No Comment

W ostatnim czasie coraz częściej trafiam na artykuły, w których jasno mówi się, że możliwość interpretowania przepisów podatkowych przez urzędników jest już na tak dużym poziomie niebezpieczeństwa, że za chwilę będziemy mieli armię przestępców podatkowych.

Bezpieczeństwo przedsiębiorców

Szczególnie w takim okresie gospodarczym bardzo mocno zwracam uwagę przedsiębiorcom na bezpieczeństwo. I nie mam na myśli tego, że ktoś z założenia jest nie uczciwy. Żyjemy w takich czasach, w których urzędnicy mogą nam udowodnić praktycznie wszystko. A nawet jeżeli nie mogę, to mogą nam mocno utrudnić życie. Nie raz, nie dwa i nie trzy działanie urzędników prowadziło do zamknięcia firmy. Właśnie dlatego dziś bezpieczeństwo prowadzenia biznesu jest niezwykle ważne.

Zalety spółki z o.o.

Ogrom przedsiębiorców prowadzi dziś jednoosobowe działalności gospodarcze. Pomijając mało wygodną i bezsensowną opłatę do ZUS w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej odpowiadasz pełnym majątkiem. Jeżeli masz wspólność majątkową to właściwie majątkiem całej rodziny. Prowadzenie firmy w taki sposób nie powoduje konieczności oddzielenia kont bankowych. Najczęściej trudno nam jest stwierdzić jakie pieniądze są firmowe, a jakie prywatne.

W mojej ocenie dziś jednym z bezpieczniejszych rozwiązań dla mikro i małych firm jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka z o.o. ma takie korzyści jak:

Ograniczona odpowiedzialność

Spółka z o.o. posiada swoją osobowość prawną, a więc odpowiada sama za siebie. W czarnych scenariuszach można w niektórych wypadach pociągnąć do odpowiedzialności członków zarządu, a więc osoby, które podejmują decyzje w spółce. Mimo wszystko dzięki temu, że spółka jest takim osobnym wirtualnym człowiekiem powoduje, że nasz prywatny majątek jest bezpieczny.

Konieczność oddzielenia finansów

Spółka jak już wcześniej wspomniałam jest osobnym podmiotem. Tym samym ma swoje konto bankowe. Spółka jest zobowiązana do prowadzenia pełnej księgowości, co wymusza kontrolę przepływów finansowych. Nie mówię, że nie da się kontrolować finansów za pomocą działalności gospodarczej. Z doświadczenia wiem, że brak przymusu powoduje, że przedsiębiorcy tego nie robią. W przypadku spółki z o.o. jej konstrukcja wymusza na nas takie działanie.

Można ją prowadzić wieloosobowo

Dziś nie wiele biznesów jest obsługiwanych przez pojedyncze osoby. Spółki mają ogromną przewagę nad działalnościami. Można je prowadzić wieloosobowo, co więcej każdy z nas może występować w kilku spółkach na raz, a te spółki będą miały różna konfigurację osobową.

Dostęp do możliwych optymalizacji podatkowych

Spółki z uwagi na pełną, bardziej skomplikowaną księgowość oraz osobowość prawną mają możliwość optymalizować swoje podatki. W przypadku działalności gospodarczej najczęściej opłacamy podatek liniowy 19%. W przypadku spółki podatki często można ograniczyć o połowę. I do tego nie występuje obowiązkowa opłata do ZUS-u za właścicieli i członków zarządu.

Jak widać spółka ma sporo zalet. Moją osobistą misją jest, aby przedsiębiorcy wiedzieli, że maja wybór, że są inne formy prawne niż działalność gospodarcza. Prowadzenie własnego biznesu to ogromny przywilej i ogromna odpowiedzialność w jednym.

About Brands Media

Browse Archived Articles by Brands Media

Leave a Comment

Your email address will not be published.