3 ponadczasowe techniki fotografowania!

Categories: Lifestyle.

Lis 12, 2018 // By:Brands Media // No Comment

Wykonanie wysokiej jakości zdjęcia wymaga wiedzy i umiejętności praktycznych, a także doświadczenie, które pozwala zrozumieć pewne tajniki rządzące sztuką utrwalania momentów. Fotografia to branża, która działa podobnie jak kolarstwo. Tak jak nawet najlepszy rower nie pojedzie dobrze sam bez sprawnych mięśni kolarza, tak nawet najwyższej jakości aparaty cyfrowe Canon, bez sprawnego fotografa nie wykonają najlepszego zdjęcia same. Jakie są trzy ponadczasowe techniki fotografowania?

Mała głębia ostrości

Jedną z najbardziej sprawdzonych technik wykonywania artystycznych zdjęć, jest używanie niskiej głębi ostrości. Żeby móc osiągnąć taki efekt, należy dysponować wysokiej jakości sprzętem, jaką zapewniają aparaty cyfrowe Canon. Chodzi bowiem o to, by aparat cechował się dużą matrycą i jasnym obiektywem. Minimalna wartość przekątnej matrycy powinna wynosić 1 cal. Mała głębia ostrości polega na wyraźnie wyeksponowanym głównym motywie, który komponuje się na rozmytym tle. Sztuczka ta podkreśla najważniejszy obiekt i nadaje mu wyraz szczególnej rangi. Efekt taki osiąga się przez zastosowanie możliwie najmniejszej wartości przymknięcia przysłony i jak najdłuższej ogniskowej. Małe przymknięcie przysłony umożliwia właśnie wspomniany już jasny obiektyw.

Kadruj z mocnymi punktami

Jedną z najbardziej skutecznych technik wykonywania dobrych zdjęć jest kadrowanie z wykorzystaniem tzw. mocnych punktów. Odnoszą się one bezpośrednio do naszych wzrokowych predyspozycji, dlatego wywierają tak ważną rolę w odbiorze zdjęcia. Liczne badania dowiodły, że wzrok obserwatora skupia się na miejscach mniej więcej w odległości 1/3 od ramy. Kadrowanie z uwzględnieniem najważniejszego motywu zdjęcia w tym miejscu, znacznie poprawi jego efekt.

„Złota godzina”

Artystyczna fotografia wymaga sprawnego grania światłem, wykorzystywania światłocienia i grania jego różnymi intensywnościami. Z tego powodu, zdjęcia najlepiej jest wykonywać w tzw. złotych godzinach. To termin, który wytworzyli sami fotografowie. Oznacza on porę dnia, w której słońce dopiero wschodzi lub ma za chwilę zajść. Najlepsze bowiem zdjęcia wbrew pozorom nie wychodzą w pełnym słońcu. Wysokiej jakości plastyka, różnorodna kolorystyka, najbardziej dobitnie zostanie uzyskana właśnie podczas trwania tzw. złotych godzin.

About Brands Media

Browse Archived Articles by Brands Media

Leave a Comment

Your email address will not be published.