Historia fotowoltaiki

Lis 15, 2018 // By:Brands Media // No Comment

Kiedy technologia ta pojawiła się po raz pierwszy, dla wielu była tajemniczym i niezrozumiałym kaprysem, który kojarzył się z naciąganiem. Prąd ze słońca dla wielu brzmiał dość niewiarygodnie. Dziś, nie trzeba już nikogo przekonywać, że promienie słoneczne mogą być przemienione na energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne. Czym są i jak zaczęła się ich historia?

Historia fotowoltaiki

O początkach fotowoltaiki można mówić w roku 1902. Choć, nie było wtedy jeszcze opracowanej technologii, która pozwalałaby na zamianę słońca na prąd, to wtedy zostało poczynione najważniejsze odkrycie, które umożliwiło rozwój tej technologii. Philipp von Lenard spostrzega bowiem zależność, jaka zachodzi między emitowaną energią elektronów, a intensywnością światła, które padało na powierzchnię. 1904 roku to z kolei odkrycie Wilhelma Hallwachsa, który dowodzi, że złączki miedzi w zetknięciu z tlenkiem miedzi wykazują światłoczułość. Kolejny krok to praca Einsteina, który wyjaśnia efekt fotowoltaiczny. Tak rodziła się historia jednego z najbardziej wydajnych systemów pozyskiwania energii z tzw. odnawialnych źródeł. Pierwsze ogniwo fotowoltaiczne powstało w 1954 r., które odtąd będzie doskonalone, aż po czasy dzisiejsze.

Na czym polega fotowoltaika?

Fotowoltaika to system produkcji prądu zmiennego, dokładnie takiego samego jaki płynie w gniazdku, z siły promieni słonecznych. Umożliwiają to panele fotowoltaiczne, które wyposażone są w specjalne ogniwo. Jego zadaniem jest zbieranie promieni słonecznych i wykorzystanie zjawiska półprzewodnictwa. Promienie słoneczne zawierają fotony, które padając na ogniwo wytwarzają siłę o charakterze elektromotorycznym, która wprawia w ruch elektrony. Ten z kolei wywołuje różnicę potencjałów, czyli powstanie prądu. Na tym etapie ma on jednak charakter stały. W tym momencie, do pracy wkracza kolejny element systemu fotowoltaicznego, jakim jest inwerter. Jego zadaniem jest zamiana prądu stałego, na przemienny. Od tej pory, w gniazdkach połączonych z systemem fotowoltaicznym, zaczyna płynąć prąd, taki sam, który kupujemy z elektrowni.

Panele fotowoltaiczne są w stanie niemal cały rok zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną. W okresie zimy, kiedy nasłonecznienie jest najmniejsze, może zdarzyć się konieczność posiłkowania się prądem z elektrowni. Nie są to jednak wielkie wartości, a nadwyżkę prądu ze słońca, jaki system generuje w lecie, można odsprzedawać, co wyrównuje straty w okresie zimowym, a w rezultacie wpływa na fakt, że cały rok można cieszyć się prądem „za darmo”.

About Brands Media

Browse Archived Articles by Brands Media

Leave a Comment

Your email address will not be published.