3 błędy w konserwacji tarasu, które mogą zniszczyć końcowy efekt

3 błędy w konserwacji tarasu, których lepiej nie popełniać

Aby nasz taras cieszył oko i wraz z rozpoczęciem sezonu nie zaskoczył nas uszkodzeniami, konieczne jest właściwe zabezpieczenie go przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Oczywiście, nawet świetnie zabezpieczony taras dość szybko może ulec zniszczeniu, jeśli nie zostanie zaimpregnowany i nie będziemy regularnie przeprowadzać konserwacji. Bardzo często zdarza się, że robimy to niewłaściwie, a wtedy taras szybko przestanie być tym, czego oczekiwaliśmy. Oto 3 błędy w konserwacji tarasu, których lepiej nie popełniać.

3 błędy w konserwacji tarasu – niewłaściwie dobrany impregnat

Pomijając kwestię prawidłowego doboru drewna na taras, gdzie błędy zdarzają się bardzo często, tak równie popularne jest zastosowanie niewłaściwego impregnatu. Drewno na taras powinno odznaczać się odpowiednimi parametrami. Przede wszystkim musi być wytrzymałe na różnorodne czynniki w tym wilgoć, promieniowanie UV i uszkodzenia mechaniczne. Najlepiej do tego celu nadają się drewna egzotyczne, które jednak są znacznie droższe od naszych rodzimych gatunków. Jeśli decydujemy się na naszą sosnę, modrzew czy dąb, to koniecznie zakupmy deski, które zostały już zaimpregnowane – to zdecydowanie wydłuży ich żywotność i wpłynie na względy estetyczne. Oczywiście impregnacji można dokonać już po montażu, ale zdecydowanie lepsze i trwalsze efekty dają deski już wcześniej odpowiednio zabezpieczone. Drewniane tarasy muszą być regularnie konserwowane – w ten sposób zabezpieczamy deski przed wilgocią i przykrymi skutkami, jakie może ona przynieść, a także przed promieniowaniem UV czy uszkodzeniami mechanicznymi. To właśnie w tej kwestii zdarzają się 3 błędy w konserwacji tarasu, które mogą zniszczyć końcowy efekt. Pierwszym z nich jest niewłaściwie dobrany impregnat – w zależności od rodzaju mogą dawać one zupełnie inne efekty. Do dyspozycji mamy przede wszystkim lakiery, oleje i lakierobejce – zanim nałożymy odpowiedni preparat na nasz taras, dobrze zapoznajmy się z jego właściwościami i przeznaczeniem – w innym przypadku efekt, jak i późniejsze konsekwencje, mogą być bardzo przykre.

3 błędy w konserwacji tarasu – niewłaściwie przygotowana powierzchnia

Kolejnym błędem, który często popełniamy przy konserwacji tarasu, jest nieprzygotowanie powierzchni. Deski, zanim zostaną zaimpregnowane, muszą być dokładnie sprawdzone pod względem ubytków i czystości. Nie impregnuje się takich, na których po zimie powstał specyficzny nalot, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydają się czyste. Aby odpowiednio przygotować taras do konserwacji przy pomocy właściwie dobranego impregnatu, należy go dokładnie umyć, najlepiej wodą pod ciśnieniem lub wyszorować przy pomocy twardej szczotki do momentu, aż pojawi się naturalny kolor desek. Wskazane jest także ich zeszlifowanie. Zwykłe deski możemy zeszlifować samodzielnie, te ryflowane lepiej oddać w ręce fachowców. Dopiero w ten sposób przygotowane deski można zacząć zabezpieczać impregnatem. Dzięki temu, że powierzchnia została dokładnie oczyszczona, to wniknie on właściwie w głąb drewna i tym samym konserwacja odniesie zamierzony skutek.

konserwacja tarasu

Nie stosowanie się do zaleceń producenta

Gdy już zakupimy odpowiedni preparat do konserwacji, to zazwyczaj nie czytamy, jakie są zalecenia producenta, a to również może okazać się dla nas zgubne. Producent preparatu daje dokładne wskazówki, jak należy go stosować. Nie zastosowanie się do nich może źle skończyć się dla naszego tarasu, a o kiepskie efekty posądzimy producenta, a zupełnie nie weźmiemy pod uwagę tego, że mogą one wynikać z powodu źle przeprowadzonej przez nas impregnacji. Na większości produktów znajdziemy między innymi takie informacje, że nie należy stosować ich na wilgotne czy mokre drewno, więc impregnacji nie powinniśmy wykonywać podczas deszczowej pogody. Znaczenie ma także konsystencja preparatu, na którą wpływ ma temperatura otoczenia – o to też warto zadbać. Dzięki temu, cały proces konserwowania naszych tarasowych desek będzie znacznie łatwiejszy, sprawniej przebiegnie, a końcowe efekty będą zdecydowanie bardziej satysfakcjonujące.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem camomocowanie.pl, w którym znaleźć można wszelkie niezbędne produkty do budowy tarasu, jak i jego konserwacji.

Lubi:
0 0
Wyświetlenia:
14
Kategorie artykułów:
Dom

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

//end .entry-bottom