Praca na budowie jest pracą wysokiego ryzyka i wiąże się z dużym prawdopodobieństwem wystąpienia wielu wypadków takich jak upadek z wysokości, skaleczenie lub zranienie ostrymi narzędziami, porażenie prądem czy uszkodzenie ciała wskutek zawalenia się stawianych konstrukcji . W tym artykule podpowiemy jak dbać o bezpieczeństwo pracy na budowie oraz jak wygląda proces koordynacji BHP na budowach.
Jakie są najczęstsze wypadki podczas pracy na budowach?
Do najczęstszych wypadków na budowach zaliczamy:
– Upadek z wysokości – podczas pracy na drabinie lub rusztowaniu
– Zranienie ciała powstałe wskutek używania ostrych narzędzi
– Zranienie powstałe wskutek wykorzystywania specjalistycznych maszyn budowlanych
– Porażenie prądem
– Uszkodzenie ciała – zwichnięcia i złamania wskutek zawalania się stawianych konstrukcji
Jak pracownik może dbać o bezpieczeństwo pracy na budowie?
Aby dbać w należyty sposób o bezpieczeństwo podczas pracy na budowie należy przede wszystkim stosować wszystkie środki ochrony osobistej obowiązkowe na budowie. Do środków ochrony indywidualnej należą kamizelki ochronne, hełmy, okulary i gogle ochronne, przyłbice, maski spawalnicze, rękawice robocze, nauszniki przeciwhałasowe, pasy bezpieczeństwa. Istotne jest również odpowiednio dobrane obuwie ochronne, czyli buty ze wzmocnionymi czubkami – dla ochrony palców, grubą podeszwą i wkładką – chroniącą stopę przed przebiciem ostrymi przedmiotami, np. gwoździami czy szkłem. Oprócz środków ochrony indywidualnej na budowie należy zakładać również odpowiednią odzież roboczą dostarczoną przez pracodawcę – na budowie obowiązkowe są między innymi długie spodnie.
Plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia jest istotny w trakcie pracy na budowie
Plan BIOZ to plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Sporządzany jest przez kierownika budowy jeszcze przed rozpoczęciem prac w celu szybkiego rozpoznania ewentualnych zagrożeń w czasie pracy i ich szybkiemu zapobieganiu. Podczas sporządzania planu kierownik budowy uwzględnia charakterystykę obiektu budowlanego oraz warunki prowadzenia robót budowlanych. Plan BIOZ powstaje aby informować pracowników o możliwych zagrożeniach podczas pracy na budowie jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Wszystko po to, aby zwiększyć świadomość pracowników, zwiększyć ich czujność i zmobilizować ich do szczególnej ostrożności i uważności w trakcie pracy. Przestrzeganie wszystkich wytycznych zawartych w planie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia zdecydowanie może zapobiec wielu wypadkom i uchronić przed wieloma zagrożeniami w trakcie pracy.
Co robią firmy koordynujące pracę na budowie w zakresie BHP?
Celem zatrudnienia zewnętrznej firmy BHP jest zapewnienie pełnego bezpieczeństwa podczas pracy i dopełnienie wszystkich formalności związanych z procedurami BHP i odciążenie naszych pracowników. Firmy zajmujące się koordynacją pracy na budowie w zakresie BHP mają bardzo szeroki zakres obowiązków. Należą do nich:
1. Nadzór i opiniowanie planów bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (BIOZ), a także wprowadzanie niezbędnych zmian w planie BIOZ (zazwyczaj związanych z postępami w trakcie budowy) oraz koordynacja realizacji zadań zawartych w planie.
2. Kompleksowa obsługa instrukcji bezpiecznego wykonywania robót (IBWR) – sporządzanie instrukcji bezpośrednio przez firmę outsourcingową lub doradztwo w jej sporządzaniu.
3. Koordynacja robót na budowie pod względem bezpieczeństwa pracy.
4. Tworzenie zasad regulujących możliwość prowadzenia prac przez najemców, zawierające wytyczne dotyczące transportu i ruchu na placu budowy.
5. Prowadzenie szkoleń BHP dla wykonawców i najemców.
Praca na budowie to praca podwyższonego ryzyka, która wymaga przestrzegania wszystkich zasad bezpieczeństwa
Pracując na budowie musisz przestrzegać wszystkich zasad BHP niezależnie od tego jakie zadania wykonujesz i na jakim stanowisku jesteś. Zawsze pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa, pamiętaj o planie bezpieczeństwa i przestrzegaj instrukcji bezpiecznego wykonywania robót. Dla pełnego bezpieczeństwa zawsze noś wszystkie środki ochrony osobistej obowiązkowe na budowie. Zaufaj także profesjonalistom zajmującym się tworzeniem i egzekwowaniem zasad bezpiecznej pracy. W końcu wszystkie reguły zostały stworzone po to, aby dbać o Twoje zdrowie i bezpieczeństwo!
Artykuł powstał we współpracy ze stroną internetową masil.pl.