Bezzałogowe, automatyczne jednostki latające, wyposażone w system kamer optycznych i termowizyjnych są coraz częściej wykorzystywane przez strażaków w czasie akcji ratunkowych. Sprawdź, co to jest Fotokite system, jakie ma zastosowanie oraz gdzie można go kupić.
Co to jest system Fotokite?
System Fotokite jest bezzałogowym, autonomicznym systemem kamer, służącym do rozpoznania terenu z powietrza. Dron Fotokite Sigma unosi się na wysokość do 45 metrów, umożliwiając strażakom natychmiastowy podgląd miejsca prowadzonych działań, co znacząco zwiększa świadomość sytuacyjną. Wszystko dzięki sUAS (small Unmanned Aircraft System), czyli małemu systemowi bezzałogowego statku powietrznego, wyposażonemu w sześć niezwodnych silników, pracujących nawet w wyjątkowo trudnych warunkach środowiskowych czy pogodowych. Z urządzenia można korzystać zarówno czasie ulewnego deszczu, jak i opadów śniegu. Zostało tak skonstruowane, by pracować w temperaturze od – 10 do + 40 stopni Celsjusza. Wbudowane kamery termowizyjne pozwalają uzyskać świetny obraz nawet w czasie nocnych działań ratunkowych. W przypadku bardzo silnego wiatru, system automatycznie redukuje wysokość. W czasie lotu emitowane są światła nawigacyjne, pomagające w orientacji oraz poprawiające widoczność. Dron jest ponadto wyposażony w autopilota, dzięki czemu nie trzeba go nawet pilotować. Samodzielnie startuje i ląduje. Do zestawu dołączony jest tablet, za pomocą którego ustala się wysokość lotu oraz kąt ustawienia kamer i wielkość obrazu. Narzędzie jest niezwykle intuicyjne. Aby przyciągnąć lub wypośrodkować obraz wystarczy gest podwójnego dotknięcia.
Osoba używająca systemu Fotokite odbiera obraz na żywo z kamery optycznej i termowizyjnej już po pierwszych sekundach od jego uruchomienia. Urządzenie włączane jest zaledwie jednym przyciskiem. Brak konieczności kalibracji czy konfiguracji umożliwia niemal natychmiastowe rozpoczęcie działań ratowniczych. Niewątpliwą zaletą tego systemu monitoringu jest nieograniczony czas lotu. Dron jest połączony ze stacją naziemną za pomocą specjalnej uwięzi, dzięki czemu jest stale zasilany. Konstruktorzy pomyśleli także o możliwości zerwania uwięzi. Fotokite posiada system GPS, który doprowadzi zerwany dron do stacji naziemnej. W razie problemów z zasilaniem, uruchomi się zapasowy akumulator.
Tyle funkcji w jednym niewielkim urządzeniu. Dron został wykonany z wyjątkowo lekkiego i wytrzymałego włókna węglowego, dzięki czemu jego waga wynosi zaledwie 1,2 kilograma. Z kolei system naziemny zmieścił się jednej walizce, ważącej niespełna 9 kilogramów.
Zastosowanie Fotokite
Jakie system Fotokite ma zastosowanie? Współczesne systemy monitorowania terenu przydają się w większości działań ratowniczych. Strażacy korzystają z niego zarówno podczas walki z pożarami, jak i w czasie udzielanie pomocy ofiarom wypadków drogowych. Drony wykorzystywane są szeroko w misjach poszukiwawczo-ratunkowych. Pomagają odszukać osoby zaginione oraz poszkodowane w klęskach żywiołowych bądź zdarzeniach masowych. System Fotokite gwarantuje natychmiastowe rozpoznanie terenu, co daje możliwość szybszego i sprawniejszego dowodzenia akcją ratowniczą. Osoba dowodząca za pomocą obrazu na żywo otrzymuje nie tylko niezbędne informacje operacyjne, ale także jest w stanie lepiej ocenić ryzyko i wykryć zagrożenia, czyhające na strażaków. Innymi słowy, system nie tylko wspomaga proces zarządzania, ale także daje możliwość szybkiego reagowania, co sprawia, że akcje ratownicze przebiegają sprawniej i efektywniej.
Gdzie kupić system Fotokite?
Fotokite Sigma to nowość na polskim rynku. Ten nowoczesny system monitoringu i rozpoznawania terenu znajduje się w ofercie SklepuOgniowego.pl. Wszystkie jednostki ratowniczo-gaśnicze, które chciałaby pozyskać ten bezzałogowy system kamer, mogą skontaktować się mailowo lub telefonicznie ze sklepem, aby złożyć zamówienie. Uruchomiona została specjalna infolinia pod numerem telefonu 534 742 998, służącą do składania zamówień oraz konsultacji odnośnie danych technicznych sprzętu strażackiego.