Adaptery, przejściówki, kable — są to przedmioty używane od lat do łączenia ze sobą różnego rodzaju urządzeń. Akcesoria te pomagają w życiu codziennym i są obecne niemal w każdym domu.
Czym są adaptery?
Adapter to inaczej przejściówka. Jest to urządzenie pozwalające na użytkowanie danego urządzenia w inny sposób niż ten, do jakiego zostało ono stworzone. Dzięki adapterowi można połączyć ze sobą dwa różne urządzenia, aby mogły one działać w określony sposób. Istnieje wiele typów adapterów różniące się między sobą poszczególnymi parametrami.
Rodzaje adapterów
Dostępnych jest wiele rodzajów adapterów, które mają różne zastosowanie. Jednym z adapterów jest adapter elektryczny, dzięki któremu połączyć można ze sobą różne standardy, np. przejściówki łączące zwykłe gniazdko europejskie z gniazdkiem amerykańskim.
Adaptery fotograficzne to elementy łączące ze sobą urządzenia mające różne standardy, np. aparat fotograficzny i bagnet obiektywu. Innym rodzajem adapterów są adaptery do sprzętu muzycznego — pozwalające na podłączenie słuchawek do odtwarzaczy muzycznych.
Co to są kable elektryczne?
Kabel elektryczny jest rodzajem przewodu elektrycznego, który jest izolowany i ma jedną lub wiele żył otoczonych powłoką. Powłoka ta ma na celu ochronę żył przed wilgocią oraz innymi substancjami mogącymi uszkodzić izolację, a także przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz przed porażeniem prądem elektrycznym. Kable stosowane są do połączenia odbiorników ze źródłem prądu elektrycznego w celu ich działania.
Budowa kabli
Kable o niskim napięciu zbudowane są 4 lub 5 aluminiowych żył pokrytych powłoką polwinitową. Inne kable o niskim napięciu mają izolację wykonaną z polietylenu usieciowanego, które mogą być stosowane nawet w temperaturze 90 stopniach Celsjusza i mają bardzo dużą odporność na zwarcia i przeciążenia.
Najpopularniejsze kable i ich oznaczenia
Najczęściej stosowanymi przewodami są:
- Fazowy – (L) – używa się go do przesyłania energii w sieci elektroenergetycznej. Przewód ten podczas pracy przesyła napięcie fazowe. Kabel ten oznaczany jest literą L oraz cyframi 1, 2 lub 3 i może występować w kolorze czarnym, brązowym, szarym lub czerwony, który oznacza rodzaj izolacji.
- Neutralny – (N) – łączy się on z punktem neutralnym sieci i występuje w kolorze jasnoniebieskim,
- Ochronny – (PE) – chroni on przed porażeniem prądem i używany jest do uziemiania lub wyrównywania napięcia. Zawsze ma on kolor żółto-zielony,
- Ochronno-neutralny – (PEN) – jest połączeniem funkcji przewodu ochronnego i neutralnego i ma on kolor żółto-zielony z niebieską końcówką,
- Odgromowy — przewód ten nie przewodzi napięcia podczas normalnej pracy i używany jest on w liniach wysokiego napięcia. Zadaniem tego przewodu jest ochrona linii elektroenergetycznej przed wyładowaniami atmosferycznymi, jakie na nią oddziałują,
- Zerowy — był on wykorzystywany przed podzieleniem przewodów na neutralne, ochronne i ochronno-neutralne.
Dostępnych jest wiele rodzajów przewodów, które stosowane są w gospodarstwach domowych oraz zakładach przemysłowych, a ich zastosowanie określić można po symbolach zawierających 7 elementów. W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór kabli audio niezbędnych do prawidłowego działania sprzętów muzycznych.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem beniamusic.pl.