Okna w architekturze

okna do domu

Obecnie trudno jest wyobrazić sobie jakiekolwiek budynki bez okien. Nowoczesne rozwiązania są bardzo ekologiczne, ale też energooszczędne oraz inteligentne. Okna towarzyszyły ludziom od zawsze, jednakże nie zawsze miały one formę, jaką znamy w obecnych czasach. 

Kiedy zaczęto stosować okna w architekturze? 

 Pierwsze drewniane okiennice były zakładane już w starożytnej Grecji oraz Rzymie. Służyły one prawdopodobnie głównie jako swoiste zabezpieczenie przed potencjalnym włamywaczem, a dopiero w drugiej kolejności jako osłona przed warunkami atmosferycznymi. 

Dawniej okna miały jedynie dwie funkcje: wentylację oraz wpuszczenie światła do wnętrza budynku. Jeśli mowa o względach architektonicznych, to nie miały one żadnego znaczenia. Stanowiły bowiem otwory w ścianach budynku, zakrywane skórami, gałęziami bądź innymi materiałami. Okres hellenistyczny (od 330 do 30 roku p.n.e.) przyczynił się do zwrócenia większej uwagi na rolę ozdobną otworów, które wpuszczają światło. Bogatsi mieszkańcy zaczęli wypełniać okiennice płytkami z marmuru, a architekci planować zaczęli budowle z zaznaczeniem sklepień, łuków, a także tarasów. 

 Warto zaznaczyć, że architektura nie stała w miejscu, bowiem z biegiem czasu zaczęto wymyślać coraz lepsze sposoby na budowę domów oraz ich skuteczne zabezpieczanie. Mimo faktu, iż szkło jest  znane ludziom od dawna, to pierwsze szklane okiennice wdrożono do produkcji dopiero w okolicach XIV wieku. We wcześniejszych czasach do zabezpieczenia otworów ludzie wykorzystywali rozciągnięte oraz wysuszone rybie pęcherze bądź krowie błony żołądkowe – odgrywały rolę półprzezroczystej warstwy, która była napięta między drewnianymi ramami okiennymi. Warto podkreślić, że błona okienna była rozwiązaniem, które stosowane było nawet do okolic XVII wieku, lecz wtedy już bardzo sporadycznie. 

 profalkielce.pl – nowe surowce 

 Wykorzystanie szkła w oknach był to zdecydowanie krok milowy w rozwoju tychże elementów architektonicznych. Następnym etapem w rozwoju technik okiennych było zdecydowanie wynalezienie tworzywa sztucznego. Okna drewniane były bardzo popularne jeszcze przed końcem XX wieku, jednakże w XXI wieku okna PVC zaczęły wypierać te drewniane rozwiązania. Głównym powodem była zdecydowanie niższa cena. Jednakże nie oznacza to wcale, iż drewniane okna poszły w odstawkę, a wręcz przeciwnie – drewniane ramy okienne są bardzo trwałe, ciepłe i ładne, dlatego są często wybierane przez ludzi, którzy cenią sobie jakość, a także estetykę. 

 Produkty z Aluminium

 Okna aluminiowe to idealne rozwiązanie dla osób, które stawiają na dobrą inwestycję. Śmiało można stwierdzić, że okna aluminiowe są zrobione z wysoką precyzją oraz solidnością, dlatego mogą służyć nam przez lata. Okna wykonane z aluminium są przede wszystkim odporne na działanie warunków atmosferycznych, przez co ciężko doszukać się na takich oknach śladów odbarwień bądź zniekształceń. Niewątpliwą zaletą okien z aluminium jest ich lekka waga, dlatego świetnie nadają się dla osób, które chcą zamontować okna o większych gabarytach.

Artykuł powstał we współpracy z profalkielce.pl

Lubi:
0 0
Wyświetlenia:
16
Kategorie artykułów:
Technologia

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

//end .entry-bottom