Technologia BIM — wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Jesteś ciekaw, czym dokładnie jest technologia BIM i dlaczego staje się coraz bardziej powszechna w branży budowlanej i architektonicznej? W ciągu ostatnich kilku lat BIM robi furorę dzięki skuteczności w automatyzacji procesów, redukcji kosztów i poprawie bezpieczeństwa. Ale czy te twierdzenia są naprawdę uzasadnione? W tym wpisie omówimy wszystko, co powinieneś wiedzieć o BIM; od tego, czym dokładnie jest, jak działa i czy jest to opłacalna technologia. Po zapoznaniu się z informacjami na temat BIM będziesz dobrze przygotowany, jeśli Twoja firma rozważa wykorzystanie tej technologii w przyszłych budowach lub projektach. 

Czym jest technologia BIM?

BIM to skrót od Building Information Modeling i jest to technologia wykorzystywana przez architektów, inżynierów i specjalistów budowlanych do cyfrowego tworzenia modelu 3D budynków lub systemów. Dzięki wykorzystaniu BIM, specjaliści mogą wizualizować budynek na etapie projektowania i wykrywać potencjalne problemy przed rozpoczęciem budowy. Proces ten pomaga również zapewnić, że projekty są dokładne, spójne i skoordynowane pomiędzy innymi zespołami, które pracują nad tym samym projektem. 

Jak działa technologia BIM?

Building Information Modeling, to potężna technologia inwentaryzacji, zarządzania i wizualizacji informacji o budynkach. Dzięki wykorzystaniu modeli oprogramowania 3D i analityki, BIM umożliwia użytkownikom tworzenie wirtualnych replik potencjalnych projektów budynków. Dane zebrane podczas tego procesu mogą być wykorzystane do dokładnej koordynacji elementów projektu i sekwencji budowy. BIM zapewnia dodatkowo wgląd w planowanie i zarządzanie takimi kwestiami jak oszczędność energii i optymalizacja przestrzeni podczas projektowania modelu budynku. Wraz ze wzrostem wykorzystania BIM, zespoły projektowe mogą korzystać z ulepszonych, opartych na danych przepływów pracy, które skutkują lepszym produktem końcowym z mniejszą ilością błędów w całym cyklu życia projektu. Co więcej, BIM daje profesjonalistom szansę na poprawę komunikacji w zespole oraz z podmiotami zewnętrznymi w trakcie projektowania i budowy. Dlatego też technologia BIM pozwala profesjonalistom na efektywną współpracę podczas całego procesu planowania budynku lub systemu od początku do końca.

Jakie są korzyści technologii BIM dla projektów budowlanych?

Technologia BIM stała się kluczowym narzędziem w nowoczesnych projektach budowlanych. Umożliwia ona wszystkim zainteresowanym stronom oglądanie całego projektu na jednej wspólnej platformie projektowej, co upraszcza współpracę i zapewnia stały dostęp do dokładnych informacji przy podejmowaniu decyzji. Technologia BIM umożliwia również szybszą realizację projektu; pomaga szybko i dokładnie zwizualizować zamierzenia projektowe, co zmniejsza ilość przeróbek i obniża koszty. Ponadto BIM ułatwia lepszą koordynację pomiędzy producentami, dostawcami i wykonawcami, co pozwala na ograniczenie ryzyka przed produkcją i instalacją komponentów — oszczędzając czas i pieniądze w całym cyklu życia projektu. Ponadto technologia ta zwiększa bezpieczeństwo na placach budowy; pracownicy mogą łatwiej wizualizować plany konstrukcyjne wraz z towarzyszącym im ryzykiem przed rozpoczęciem prac na placu budowy, aby zapewnić bezpieczne wykonanie prac od początku do końca. 

Czy technologia BIM przy projektowaniu się opłaca?

Dzisiejszy świat szybko się zmienia i coraz chętniej przyjmuje technologie cyfrowe. Technologia BIM znalazła się na czele tych zmian, wywierając głęboki wpływ na proces projektowania. Jednak czy ta technologia naprawdę się opłaca? Odkryliśmy, że chociaż może być kosztowna na początku, jeśli chodzi o inwestycje w sprzęt i oprogramowanie, w rzeczywistości w większości przypadków opłaca się ją stosować. BIM pozwala na osiągnięcie wyników szybciej i z mniejszą liczbą błędów dzięki wyeliminowaniu przeróbek lub kosztownych błędów popełnionych podczas procesu projektowania. Ostatecznie, włączenie BIM do każdego projektu może prowadzić do zmniejszenia kosztów, zwiększenia terminowości i dokładności dostaw, poprawy bezpieczeństwa i zwiększenia zadowolenia klienta — wszystko to sprawia, że jest to świetna inwestycja.

Jakie rodzaje firm najlepiej nadają się do korzystania z technologii BIM i dlaczego inne mogą uznać ją za mniej korzystną lub nawet niepotrzebną dla ich procesów pracy?

Firmy z branży budowlanej są najbardziej oczywistym wyborem, jeśli chodzi o wykorzystanie technologii modelowania informacji o budynku (BIM). Wynika to z ich potrzeby współpracy nad coraz bardziej złożonym zestawem informacji projektowych w całym cyklu życia projektu, który obejmuje planowanie, koordynację, harmonogram, kosztorysowanie i inne procesy wymagające dużej ilości dokumentów. BIM pomaga w tym procesie poprzez usprawnienie współpracy w ramach jednej platformy i poprawę dokładności, której nie są w stanie zapewnić procesy ręczne. W szczególności firmy zajmujące się projektami architektonicznymi, projektami z zakresu inżynierii lądowej i wodnej (mechanicznej, elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej) mogą zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy dzięki zastosowaniu technologii BIM. Z drugiej strony niektóre firmy mogą nie uznać jej za tak korzystną ze względu na ich szczególny przepływ pracy lub rodzaje projektów, które nie wymagają jej stosowania. Firma świadcząca usługi konsultacyjne w zakresie krajobrazu może być w stanie wykonać swoje zadania bez potrzeby korzystania z tego typu technologii, ponieważ nie posiada wielu dyscyplin współpracujących na wielopoziomowych strukturach.

Artykuł powstał we współpracy z MAT.net.pl.

Lubi:
0 0
Wyświetlenia:
38
Kategorie artykułów:
Technologia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

//end .entry-bottom